House of Commons photo

Elsewhere

Crucial Fact

  • His favourite word was crtc.

Last in Parliament March 2011, as Independent MP for Portneuf—Jacques-Cartier (Québec)

Lost his last election, in 2011, with 27.80% of the vote.

Statements in the House

Committees of the House December 1st, 2010

Mr. Speaker, I am in favour of this motion.

Protecting Children from Online Sexual Exploitation Act November 16th, 2010

Mr. Speaker, I will be voting in favour.

Canada-Panama Free Trade Act October 20th, 2010

Mr. Speaker, I vote against the amendment.

Points of Order September 29th, 2010

No.

Committees of the House September 29th, 2010

Mr. Speaker, I vote in favour of this motion.

Firearms Registry September 22nd, 2010

Mr. Speaker, I was not able to speak to Bill C-391 yesterday and although I wish I had more time, I will try to say everything I have to say in the next few seconds.

I have no reservations about voting to eliminate the long gun registry, and whether those who claim there is a consensus in Quebec like it or not, I will do so after having met with hundreds of people during the four days I spent at Expo Donnacona. Hundreds of people took the time to answer my question and told me the registry should be eliminated.

As members vote on this bill here today, I hope they will remember that the legislation was passed using political manipulation after the tragedy at the École Polytechnique.

Committees of the House June 9th, 2010

Mr. Speaker, I am voting in favour of this motion.

Canada-Colombia Free Trade Agreement Implementation Act June 9th, 2010

Mr. Speaker, I vote in favour of this motion.

Canada-Colombia Free Trade Agreement Implementation Act June 9th, 2010

Mr. Speaker, I vote against this motion.

Canada-Colombia Free Trade Agreement Implementation Act June 9th, 2010

Mr. Speaker, I vote against this motion.