As a comparison, suppose I were to live in Norman Wells. My food, especially perishables, comes in by aircraft in the wintertime, until the winter road goes in. Once the winter road goes in, there's trucking, so the milk goes down from $12 a litre to the more normal $4 or $5 a litre, so people tend to stockpile. Then, at the end of the winter season the road goes out, and they depend on air briefly until the river opens and they can barge things in. The cost of barging and the cost of trucking are dramatically lower than the cost of air travel. There are also restrictions on air travel and challenges with the food mail program. It was recently changed to include volume as well as weight, because they found that a box of Cheerios takes up a lot of the airplane.
Another example is Yellowknife. Yellowknife as a community has large national chains located here. They're resupplied by truck. They use their national catalogue and make a good living. We have a road access except for a period of up to six weeks every year when the ferry isn't operating and the ice road isn't operating. What they do in that case, based on the volume—we're the largest self-sustainable community in the north—is suck that up over the rest of the year and still maintain the national pricing. So getting the goods flowing on a more competitive transportation basis, if you can, reduces the cost.