House of Commons photo

Elsewhere

Crucial Fact

  • His favourite word was grain.

Last in Parliament November 2005, as Conservative MP for Wetaskiwin (Alberta)

Won his last election, in 2004, with 74% of the vote.

Statements in the House

Supplementary Estimates (B), 2003-04 March 22nd, 2004

Mr. Speaker, Conservative members will be voting no on this bill, but I would ask that the name of the member for Kamloops, Thompson and Highland Valleys be taken off.

Supplementary Estimates (B), 2003-04 March 22nd, 2004

Mr. Speaker, I would like to add the name of the member for Kootenay—Boundary—Okanagan, who will be voting with the official opposition.

(The House divided on Motion No. 1, which was agreed to on the following division:)

Supplementary Estimates (B), 2003-04 March 22nd, 2004

Agreed, and Conservative members, Mr. Speaker, will be voting nay.

Supplementary Estimates (B), 2003-04 March 22nd, 2004

Mr. Speaker, did I understand the chief government whip to say that this would include all three of those motions?

Federal-Provincial Fiscal Arrangements Act March 9th, 2004

Mr. Speaker, Conservatives in the House tonight will vote yes on this motion, except for those who wish to vote otherwise.

Supply March 9th, 2004

Mr. Speaker, Conservatives in the House tonight who voted on the previous motion will vote on this motion in the affirmative.

Criminal Code February 24th, 2004

Mr. Speaker, members who voted on the last motion will be voting no on the motion, with the exception of the member for St. Albert who is not here.

Criminal Code February 24th, 2004

Mr. Speaker, Conservative members here in the House tonight will vote in the affirmative.

Contraventions Act February 24th, 2004

Mr. Speaker, members of the Conservative Party who voted on the last motion will vote in favour of the motion.

International Transfer of Offenders Act February 24th, 2004

Mr. Speaker, I notice that the member for Port Moody—Coquitlam—Port Coquitlam has left the House. He would be taken off that vote.