House of Commons photo

Elsewhere

Crucial Fact

  • His favourite word was crtc.

Last in Parliament March 2011, as Independent MP for Portneuf—Jacques-Cartier (Québec)

Lost his last election, in 2011, with 28% of the vote.

Statements in the House

Canada Elections Act February 6th, 2007

Mr. Speaker, I vote in favour of the motion.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

Mr. Speaker, I will vote in favour of this motion.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

Mr. Speaker, I will vote in favour of this motion.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

Mr. Speaker, I will vote against the motion.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

Mr. Speaker, I will be voting in favour of this motion.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

I will be voting no.

Softwood Lumber Products Export Charge Act, 2006 December 4th, 2006

Mr. Speaker, I will be voting against this motion.

Business of Supply November 27th, 2006

Mr. Speaker, I will be voting no.

Federal Accountability Act June 21st, 2006

Mr. Speaker, I will vote in favour of this motion.

Federal Accountability Act June 21st, 2006

Mr. Speaker, I will vote against the motion.